Ajo e merr urinën e saj dhe e dërgon përsëri në mëlçi e cila nga ana e vet, e filtron dhe merr lëndët azotike që gjenden në urinën e saj dhe i shndërron në ushqim. Thotë Zoti në Kuran:”Vallë, a nuk i shohin devetë, se si janë krijuar?! Diçka pozitive e devesë është se ajo e dallon zërin e padronit të saj. Kur njeriun e kap etja, ai fillon të marrë ujë direkt nga gjaku i tij. Dr. Muhamed El-ivedij:”Kjo qepallë luan rolin e xhamit të makinës, apo jo?” Dr. Sabri Demridash:”Është pikërisht në rolin e xhamit të makinës. Tigri (Panthera tigris) ose Kapllani është specia më e madhe e maceve, më i njohur për gëzofin e tij me vija të errëta vertikale me ngjyrën e portokalltë të kuqërremtë me një ngjyrë më të zbehtë poshtë gëzofit.Specia klasifikohet në gjininë Panthera bashkë me luanin, jaguarin, leopardin dhe leopardin e borës. Dr. Sabri Demridash:”Nëse deveja me padronin e saj do të humbisnin në shkretëtirë dhe do u mbaroheshin rezervat e ujit, cili prej të dyve do të vdiste i pari?” Duke qenë se banorët e shkretëtirës janë të privuar nga këto fruta dhe rrjedhimisht nga vitamina C, ata e kompensojnë nevojën për vitaminën C me anë të qumështit të devesë, i cili është i pasur me këtë vitaminë. Ne vazhdojmë të jemi me Doktor Sabri Demirdash, profesorin e shkencave në universitetin e Kuvajtit, me të cilin kemi diskutuar në këto emisione rreth mrekullive shkencore në Kuranin famëlartë. Në shekuj, deveja ka qenë kafshë me të cilën krenoheshin dhe mburreshin arabët. W�.��q�O��7�pS�$��bP8D%39��n�!���u�) _��$So!� �:��К�r3�):Hd %�X ��cEX �,p��`���(H�a�� Ͷ/*��������G�\��������ݝ�N4��������h��ӽ�*�+ ��؁�&��'s��k��l?�t���mX1q�n�T� ����$T�� ���P� �. Ashtu siç u kënaqa dhe përfitova unë personalisht, besoj dhe jam i bindur që kanë përfituar edhe teleshikuesit tanë. Kur deveja është e sapolindur, ajo e fiton mundësinë për të qëndruar në këmbë dhe për të ecur, pas dy orësh. Prej kësaj gunge, deveja furnizohet me fuqi dhe me ujë. Këtë lëndë, deveja e merr dhe e riciklon duke e shndërruar përsëri në proteinë dhe lëndë ushqyese. Nëse ajo zemërohet dhe inatoset, e ruan të fshehtë, derisa të vijë momenti i përshtatshëm për t’u hakmarrë.” Po të shohim buzën e sipërme, do të gjejmë që ajo është e ndarë në dy pjesë. Në këtë studim, ai përmend fakte dhe imtësi mbi devetë, të cilat nuk i dinë shumë njerëz. Po të shohim dy vrimat e hundës, do i gjejmë të mbushura me qime të dendura, të cilat pengojnë pluhurin dhe rërën të depërtojnë në rrugët e frymëmarrjes. Kjo ndodh tek të gjithë kafshët ripërtypëse, përveç devesë. Ajo e dallon padronin e saj nëpërmjet erës dhe zërit, madje dallon dhe tendat e familjes ku banon. Kjo, për shkak të thundrave të saj izoluese. E dyta është se deveja arrin ta hedhë këmbën e parë të djathtë, njëkohësisht me të djathtën e pasme. Siç e përmendëm dhe në dy emisionet e kaluara, argumentet dhe mrekullitë shkencore në Kuran, janë llogjika e vetme në kohët moderne, për të bindur ateistët dhe ata që dyshojnë në profecinë e profetit Muhamed a.s. Në emisionin e kaluar, ne thamë që do të dalim nga studioja dhe do të studiojmë nga afër një krijesë të habitshme, të cilën Zoti e ka përmendur veçanërisht në Kuran, ku thotë:”Vallë, a nuk i shohin devetë, se si janë krijuar?! �G�e�ӣ�ĸ�0ȍK��Q9�p�U`�A��ɻ97 T�%/���� Sytë e devesë janë të mëdhenj dhe të rrethuara nga qerpikë të gjatë dhe të dendur. Doktor Sabri Demirdash ka një studim të zgjeruar mbi këtë krijesë të çuditshme. Ato kanë formë vezake dhe në kohë të caktuara, deveja i ngjit ato me qafën. Së fundmi, u përshëndesim me përshëndetjen tonë islame:”Paqja qoftë me ju!”. Kurse deveja, duke qenë se ka fizik të madh, Zoti i Madhëruar e ka pajisur me dy armë të efektshme. <>/XObject<>/ProcSet[/PDF/Text/ImageB/ImageC/ImageI] >>/MediaBox[ 0 0 612 792] /Contents 4 0 R/Group<>/Tabs/S/StructParents 0>> Po ta studiojmë devenë nga ana gjuhësore, do të shohim që arabët e quajnë atë “xhemel”, anglezët “camel”, koptët e Egjyptit “Kamul” dhe shihet qartë që janë fjalë të përafërta me njëra-tjetrën.” Dr. Sabri Demridash:”Deveja ka dhe një karakteristikë tjetër pozitive, ajo e do dhe lidhet shumë padronin e saj. Sytë p.sh, përbëhen nga tre qepalla dhe jo dy siç kemi ne. Sytë p.sh, përbëhen nga tre qepalla dhe jo dy siç kemi ne. Buzët e devesë Ajo e magazinon ujin në indet e saj dhe jo ashtu siç mendojnë shumë njerëz në stomak. Devetë kanë një qepallë të tretë e cila është një perde e tejdukshme, të cilën e përdorin gjatë udhëtimeve në shkretëtira dhe gjatë erërave të forta. Gjithashtu, ajo i gjen kollaj burimet e ujit dhe orientohet dhe rigjen rrugën nëse humbet në shkretëtirë.” Kjo perde shërben si syze mbrojtëse për sytë e devesë, nga pluhurat dhe rëra e shkretëtirës. Dr. Muhamed El-ivedij:”Ç’mund të na thuash mbi vlerat ushqimore të mishit të devesë dhe të qumështit të saj?” Dr. Muhamed El-ivedij:”Doktor Sabri! Kjo shkakton mpiksje të gjakut dhe goditje të diellit dhe për pasojë njeriu vdes për tre katër ditë. Psh, nëse deveja me padronin e saj ndodhen në shkretëtirë në mes të një stuhie dhe një rrebeshi rrufesh, padroni i saj mund të vritet, kurse deveja jo. Një mënyrë të tillë të ecurit, e gjejmë vetëm tek deveja dhe tek gjirafa. Ajo arrin ta kthejë gjembin në proteinë dhe ushqim për trupin e saj.” Edhe veshët janë të mbushur me qime të dendura, për t’i mbrojtur nga pluhuri dhe rërërat. Gjirafa (gjirafa camelopardalis) është një kafshë afrikane thundrake dhe sisore. (Gashije 17) Gjykatësi Shurejh, u thoshte shpesh herë të pranishmëve dhe miqve të tij:”Çohuni të dalim të studiojmë si janë krijuar devetë dhe si është ngritur qielli mbi ne!” Armët mbrojtëse të devesë Ne ju urojmë mirëseardhjen në emisionin tonë të përjavshëm Doktor Sabri. Kjo më kujton Kinën dhe Hong Kongun, që janë një shtet, por me dy sisteme të ndryshme. A mund të na thoni diçka më shumë rreth kësaj?” Edhe veshët janë të mbushur me qime të dendura, për t’i mbrojtur nga pluhuri dhe rërërat. Në letërsinë arabe gjejmë shumë elementë që flasin mbi anën shpirtërore dhe emocionale të devesë. Në këtë studim, ai përmend fakte dhe imtësi mbi devetë, të cilat nuk i dinë shumë njerëz. Ajo që e ndihmon për tretjen dhe përpunimin e çfarëdolloj ushqimi, është dhe aparati tretës i devesë. Devenë mund ta tërheqë dhe ta çojë nga të dojë edhe një djalë i vogël. Dr. Sabri Demridash:”Ne ndodhemi para një mrekullie që ka krijuar Zoti mbi tokë dhe ajo e meriton të quhet dhe të konsiderohet një mrekulli e një lloji të veçantë. Ajo ka tre stomaqe dhe të tre funksionojnë dhe tresin ushqimin si jo më mirë. CTRL + SPACE for auto-complete. Mbi kurrizin e devesë, arabët vendosnin një sënduk (heudexh) të mbuluar me pëlhurë, ku qëndronin kryesisht gratë. Dr. Sabri Demridash:”Duhet ditur që deveja ka dy sisteme të qarkullimit të gjakut. Kur ushqehet me gjemba, ajo e ngre njërën pjesë, me qëllim që të mundet ta presë gjembin, pa e shpuar. Dr. Muhamed El-ivedij:”Doktor! Psh, nëse deveja me padronin e saj ndodhen në shkretëtirë në mes të një stuhie dhe një rrebeshi rrufesh, padroni i saj mund të vritet, kurse deveja jo. Buzët e devesë janë të gjata dhe të trasha gjë e cila ia mundëson të ushqehet pa probleme edhe me gjemba. Gjirafa jeton në pyje e lëndina te ngrohta. Dr. Sabri Demridash:”Tek të gjithë krijesat, duke përfshirë dhe njeriun, rruazat e kuqe të gjakut janë të njëllojta, përveç devesë, e cila ka rruaza me formë boshti. endobj Deveja e përballon këtë sepse ajo ka rezerva në gungat e saj. Dr. Sabri Demridash:”Është pikërisht në rolin e xhamit të makinës. Përveç proteinës që përfitoi, ajo përfiton dhe diçka tjetër jetësore nga ky proçes, ujin. Dr. Sabri Demridash:”Shumë bukur. Kur njeriun e kap etja, ai fillon të marrë ujë direkt nga gjaku i tij. Kjo, pasi shkretëtira nuk të jep mundësi të tjera për t’u ushqyer. <> Gunga e devesë që ndodhet mbi shpinën e saj, është një lloj magazine e mbushur me dhjamëra. Koka, qafa dhe trupi i devesë kanë një sistem të caktuar qarkullimi, kurse këmbët kanë sistem tjetër. Ato kanë formë vezake dhe në kohë të caktuara, deveja i ngjit ato me qafën. <> %PDF-1.5 Devetë kanë karakteristike qetësinë, bindjen dhe nënshtrimin ndaj njeriut. Kjo bëri që një ekspert arab të thotë:”Kjo kafshë është shumë e çuditshme. Kjo perde shërben si syze mbrojtëse për sytë e devesë, nga pluhurat dhe rëra e shkretëtirës. Nëse e humbet atë dhe nuk e sheh për një kohë të gjatë, mërzitet, madje mund dhe të sëmuret. Një mënyrë të tillë të ecurit, e gjejmë vetëm tek deveja dhe tek gjirafa. Përse habitet perëndimi nga ndjeshmëria e muslimanëve? Kurse deveja, duke qenë se ka fizik të madh, Zoti i Madhëruar e ka pajisur me dy armë të efektshme. Kurse deveja nuk ngordh kollaj për shkak të etjes. Kurse verës, ky lesh bie dhe bëhet më i shkurtër dhe i rrallë, me qëllim që të sigurojë daljen e djersës dhe uljen e temperaturës së lartë. Për ta rigjetur përsëri, ne e lamë devenë të lirë dhe vazhduam ta ndjekim, derisa na orientoi përsëri drejt rrugës së duhur.” Në raste etjeje në shkretëtirë, deveja e thith dhe e përdor këtë ujë të depozituar. Ne vazhdojmë të jemi me Doktor Sabri Demirdash, profesorin e shkencave në universitetin e Kuvajtit, me të cilin kemi diskutuar në këto emisione rreth mrekullive shkencore në Kuranin famëlartë.